"Way of Mind -palkinto" Bursan liikenneratkaisuille

"Way of Mind -palkinto" Bursan liikenneratkaisuille
"Way of Mind -palkinto" Bursan liikenneratkaisuille

Bursan pääkaupunkiseudun yhteistyössä TÜRKSATin kanssa toteuttama "Urban Traffic Management Center Project", joka on ensimmäinen Turkin lisäksi myös maailmassa, toi Bursaan toisen palkinnon. Hanke arvioitiin Turkin älykkäiden kuljetusjärjestelmien yhdistyksen järjestämän 6th Way of Reason in Transportation Awards -kilpailun Municipalism-kategoriassa palkinnon arvoiseksi.

Turkin älykkäiden kuljetusjärjestelmien liiton viides varsinainen yleiskokous pidettiin Ankarassa. Yhdistyksemme jäsenten lisäksi kokoukseen osallistui liikenne- ja infrastruktuuriministeriön johtavia virkamiehiä, pääkaupunkiseudun kuntien edustajia, useiden yksityisten yritysten edustajia, tutkijoita ja tutkijoita. Yleiskokouksessa '5. The Way of the Mind in Transportation Awards -palkinnot löysivät omistajansa. Organisaatiossa, jossa palkittiin 6 hakemusta kahdeksassa kategoriassa, Bursan pääkaupunkikunta arvioitiin Kunta-kategoriassa palkinnon arvoiseksi liikkuvien ajoneuvojen data- ja liikenteenhallintakameroillaan sekä hybrididynaamisella risteysohjauksella.

Ensimmäinen maailmassa liikenteenohjauksessa

Bursan pääkaupunkiseudun yhteistyössä TÜRKSATin kanssa toteuttaman Traffic Management Centerin myötä ensimmäinen Turkin lisäksi myös maailmassa järjestettiin Bursassa. Järjestelmän ansiosta, jossa Bursan kriittisimpiin 35 risteykseen asennetaan mukautuvat järjestelmät ja 250 risteystä on kauko-ohjattu, risteysten väliset nopeustiedot tutkitaan liikkuvan ajoneuvon tietojen kanssa, liikennevirtaa kiihdytetään varmistamalla risteysten välinen koordinaatio. . Järjestelmä, joka minimoi ajoneuvojen keskimääräisen odotusajan risteyksen poikki, analysoi liikkuvien ajoneuvojen tiedot, tiheys- ja nopeustiedot risteysten välillä ja ajaa risteykset tehokkaimmalla tavalla koordinoimalla risteyksiä omilla algoritmillaan. Tämä teknologinen järjestelmä, jonka toteutettavuudesta on keskusteltu pitkään ympäri maailmaa, on otettu käyttöön ensimmäistä kertaa Bursassa. Lisäksi kaupunkiin luodaan lähtö-saapumismatriiseja, jotka havaitsevat kaupungin liikkuvuuden liikkuvan ajoneuvon tiedoilla. Tällä tavalla selvitetään, mikä prosenttiosuus liikenteessä liikkuvista ajoneuvoista on lähtöisin ja minne ne ovat menossa millä reitillä. Tällä tavalla kaupunkia tarkastellaan tarkemmin makro- ja mikromittakaavassa, mihin liittymäteitä pitäisi rakentaa, missä rakentaa, miten liikennettä ohjataan miltä reiteiltä, ​​kaikki nämä selvitetään. Tällä järjestelmällä, joka on tällä hetkellä yksi teknologisimmista tiedoista, Bursasta tuli ensimmäinen kaupunki Turkissa, joka ohjasi liikennettä ja kaupungin kehitystä.

Keskitetty hallinta

Hankkeen puitteissa Bursan kriittisimpiin 35 risteykseen asennettiin mukautuvat järjestelmät ja 250 risteystä liitettiin liikenteenhallintakeskukseen etäohjattavalla tavalla. 35 risteyksessä, joihin on asennettu mukautuvat järjestelmät, on 133 ajoneuvojen laskenta- ja 21 kalansilmäkameraa liikenteenohjaukseen, joista 25 kameraa toimii purkaushavaintojärjestelminä. Näillä kameroilla käyttöaste lasketaan ajoneuvojen liiketyypin mukaan ja risteyksiä hallitaan dynaamisesti. Samalla kun tiheämmän suunnan kestoa pidennetään, pienitiheyksisten suuntien kesto lyhenee. Näillä 250 risteyksellä, jotka on yhdistetty keskukseen, voidaan seurata risteysten virhetilanteita ja risteysten hetkellisiä tilanteita ja tarvittaessa puuttua kaikkiin risteyksiin Liikenteenhallintakeskuksesta. Hankkeen puitteissa kehitetyillä purkaushavaitsemisjärjestelmillä, jos risteyksen lähtövarsi ei pysty tyhjentämään risteystä, järjestelmä havaitsee tämän ja sytyttää punaisen valon asianomaiseen risteyksen poistumisvarteen, mikä estää risteyksen lukkiutumisen. Lisäksi hankkeen puitteissa asennettiin 11 liikekameraa valvomaan risteysaluetta kriittisissä kohdissa ja 23 ajoneuvolaskentakameraa tilastotietojen keräämiseen. Ajoneuvolaskentoja tehdään jatkuvasti kaupungin kriittisissä pisteissä ajoneuvolaskentakameroilla ja liikennejärjestelyt tehdään näiden tilastojen mukaan.

📩 03/06/2023 14:08