Cengiz Eroldu on valittu uudelleen OSD:n hallituksen puheenjohtajaksi

Cengiz Erol on valittu uudelleen OSD:n hallituksen puheenjohtajaksi
Cengiz Eroldu on valittu uudelleen OSD:n hallituksen puheenjohtajaksi

Automotive Industry Association (OSD), joka on alan juurtuin organisaatio 13 suurimmalla Turkin autoteollisuutta muokkaavalla jäsenellä, piti 48. varsinaisen yleiskokouksensa. Puheenjohtajaksi valittiin uudelleen Cengiz Eroldu, joka otti viime vuonna yhdistyksen hallituksen puheenjohtajuuden yleiskokouksessa.

Automotive Industry Association (OSD), joka on alan juurtuin organisaatio 13 suurimmalla Turkin autoteollisuutta muokkaavalla jäsenellä, piti 48. varsinaisen yleiskokouksensa. Yleiskokouksessa, johon osallistui varateollisuus- ja teknologiaministeri Mehmet Fatih Kacır sekä yleisön edustajat ja alan sidosryhmät; Jaettiin tärkeitä viestejä maanjäristyksen vaikutuksista, autoteollisuuden työstä tässä prosessissa ja autoteollisuuden panoksen merkityksestä taloudelle tällä ajanjaksolla. Cengiz Eroldu valittiin uudelleen puheenjohtajaksi OSD:n uudella kaudella, varapuheenjohtaja Süer Sülün, varapuheenjohtajat Münür Yavuz, Erdoğan Şahin, Aykut Özüner ja kirjanpitäjä Yusuf Tuğrul Arıkan, kuten edellisellä kaudella.

"Jatkamme tukemme maanjäristysvyöhykkeelle"

Yleiskokouksessa pitämässään puheessa Cengiz Eroldu totesi, että he ovat surullisia kokea yhden maamme historian suurimmista luonnonkatastrofeista ja sanoi: "Kuten ennenkin, autoteollisuus jatkaa kaikella voimallaan parantaakseen haavoja. tästä katastrofista. Autoteollisuudessa opimme opiksemme vuoden 1999 Gölcükin maanjäristyksestä. Siksi me autoteollisuudessa reagoimme nopeasti. Helmikuun 6. päivästä lähtien jäsenemme ovat jatkaneet monipuolista tukeaan maanjäristyksen uhrien suojatarpeisiin sekä alueensa asiantuntijahenkilöstönsä kautta. OSD:n jäsenet lahjoittivat yli 30 ajoneuvoa AFAD:lle tämän prosessin aikana ja osoittivat käyttöön yli 60 ajoneuvoa. Lähes 129 asiantuntijaa, joista 200 oli etsintä- ja pelastusryhmiä, tarjosi inhimillistä tukea. Se toimitti materiaalia yli 72 ajoneuvolla, joista 100 oli kuorma-autoja. Valitettavasti olemme menettäneet jäseniämme ja palveluverkostomme työntekijöitä ja heidän perheitään maanjäristysalueella. Meillä on tiloja, jotka ovat tuhoutuneet, vakavasti ja kohtalaisesti vaurioituneita. Jatkamme tukemme sekä järjestöjemme että kaikkien kansalaistemme haavojen parantamiseksi. Tärkein tapa voittaa nämä katastrofit ja kohtaamiamme ongelmia on, että maa jatkaa tuotantoa ja vientiä. Maan on jatkettava arvon luomista. Itse asiassa tämä on tuonut autoteollisuudellemme tänä vuonna entistä tärkeämpiä vastuita.”

"Suuren ja tärkeän autoteollisuuden omistaminen on itse asiassa ylpeytemme"

Cengiz Eroldu, joka arvioi vuotta 2022 myös Turkin autoteollisuudessa, sanoi: ”Viime vuonna teollisuudenalana valmistimme 1 miljoona 350 tuhatta ajoneuvoa Turkissa. Tämä tarkoittaa 6 prosentin kasvua edelliseen vuoteen verrattuna. Toimialana olemme investoineet yli 10 miljardia dollaria viimeisen 10 vuoden aikana. Saimme jälleen 1 prosentin kasvun viennissä noin miljoonalla yksiköllä. Kokonaisvientimme oli 4 miljardia dollaria. Olemme toimiala, jolla on ollut ulkomaankaupan ylijäämäinen viimeiset 31,5 vuotta. Vuoden 7 päätimme 2022 miljardin ulkomaankaupan ylijäämän. Toisaalta autoteollisuus erottuu tietysti myös Turkin kasvua ja kehitystä palvelevana toimialana. Turkin autoteollisuuden valmistamien kotimaisten tuotteiden kotimainen markkinaosuus on autoissa 9,1 prosenttia, kevyissä hyötyajoneuvoissa 39 prosenttia, kuorma-autoissa 59 prosenttia, linja-autoissa 65 prosenttia ja traktoreissa 100 prosenttia. Tämä osoittaa itse asiassa 90 asiaa: Yksi on, että kotimaisten ajoneuvojen osuus hyötyajoneuvoista ja traktoreista on erittäin korkea, mikä on erittäin tärkeä arvo. Toiseksi tämä kuva näyttää meille, kuinka autoteollisuus todella tukee maan kasvua. Kotimaiset teollisuusyritykset pystyvät tyydyttämään lähes kaikki maan tarpeet, erityisesti raskaissa hyötyajoneuvoissa ja traktoreissa. Tämä esiin tuleva kuva on erittäin vaikea oivaltaa. Kuinka monessa Euroopan maassa voimme nähdä tällaisen kuvan nykyään? On todennäköistä, että vain tällainen tulos voi tapahtua 2-2 maassa. Toisin sanoen, olemme ylpeitä, että meillä on niin suuri ja tärkeä autoteollisuus. Tietenkin autoteollisuutemme tekee eronsa paitsi tukemalla maata rahoituksessa, myös luomalla työpaikkoja ja tekemällä T&K-toimintaa.

Eroldu huomautti, että autoteollisuus lisäsi suoraa työllisyyttään 2022 prosenttia vuonna 9, ja Eroldu sanoi: ”Toisaalta jäsenillämme on 15 T&K-keskusta ja T&K-menomme vuonna 2022 olivat yhteensä 7 miljardia TL. Lisäksi meillä on T&K työllistää 5 tuhatta 200 henkilöä. Nämä luvut kasvavat edelleen joka vuosi. Tulevina vuosina näemme autoteollisuuden T&K-työllisyyden lisääntyvän. Toisaalta autoteollisuus onnistui saamaan 2022 patenttia vuonna 236. Kaikki nämä ovat tärkeitä indikaattoreita siitä, kuinka halukkaasti ja innostuneesti autoteollisuutemme työskentelee T&K:ssa.

Turkki on maailman 13. eniten ajoneuvoja valmistava maa!

Eroldu muistutti, että Turkki säilyttää asemansa 2022. maana, joka valmistaa eniten ajoneuvoja maailmassa vuonna 13, Eroldu sanoi: "Kun tarkastelemme Turkin autoteollisuuden asemaa globaalilla areenalla, näemme, että olemme edelleen johtavassa asemassa. hyötyajoneuvot ja traktorit Euroopan unionissa. Kaikki nämä ovat tuloksia, joita Turkin autoteollisuus on saavuttanut laittamalla kiven päälle viimeisen 50 vuoden aikana. Saimme itse asiassa hyvän alun vuodelle 2023. Kun katsomme; Kahden ensimmäisen kuukauden aikana kokonaistuotantomme kasvoi 2 prosenttia. Toisaalta päätimme kaksi ensimmäistä kuukautta vientimme 14 prosentin kasvulla ja tämä kuva antaa toivoa vuodelle 8. Autoteollisuuden tärkein ehdoton edellytys on teollisen tuotannon laajentaminen. Toimialamme kapasiteetti on jo 2 miljoonaa. Haluamme lisätä tätä kapasiteettia entisestään ja luoda entistä enemmän arvoa. Meillä on täällä kolme pääaihetta. Viennin suojeleminen ja kehittäminen, kotimarkkinoiden laajentaminen kauppatase huomioon ottaen ja autopuiston uudistaminen", hän sanoi.

Alan strateginen tavoite on olla Euroopan 3 parhaan maan joukossa ja maailman 10 parhaan maan joukossa autoteollisuudessa!

OSD:n puheenjohtaja Cengiz Eroldu sanoi yleiskokouksessa: "Autoteollisuuden suuri muutos ja geopoliittinen kehitys, tiukat ilmastotavoitteet ja kiristynyt kauppaympäristö haastavat meidät kaikki. Näistä vaikeuksista huolimatta uskomme, että jatkamme menestystämme myös tulevalla kaudella. Tietysti meillä on yksi sine qua non teollisuusmiehille, meidän on aina nostettava rimaa. Toisin sanoen, teollisuusmiehinä emme voi koskaan tyytyä suoritukseen, joka on taaksepäin tai nykyistä suorituskykyämme alhaisempi. Tämä on toimialana DNA:ssamme. Siksi me autoteollisuudessa haluamme nostaa rimaa kaikista vaikeuksista huolimatta. Toimialana meillä on strateginen tavoite olla Euroopan kolmen parhaan maan ja maailman 3 parhaan maan joukossa. Näillä tavoitteilla on valtava vaikutus maamme talouteen ja ihmisiin. Tasavallamme 10-vuotispäivänä me autoteollisuudessa jatkamme työtä ja näiden tavoitteiden saavuttamista. Emme koskaan ota askelta taaksepäin tästä", hän sanoi.

Menestyspalkinnot ovat löytäneet omistajansa!

Varsinainen yleiskokous julkisti myös 1990-luvulta lähtien pidettyjen ja perinteisiksi muodostuneiden OSD Achievement Awards -palkintojen omistajat. OSD Achievement Awards -kilpailussa, jonka omistajat määriteltiin heidän suorituksensa perusteella vuonna 2022, valittiin OSD:n jäsenistä kolme eniten vientiä harjoittanutta jäsentä ja määrällisesti eniten vuotuista vientiään nostanut jäsen. oikeutettu saamaan vientisaavutuspalkinnon.

Kun 2022 eniten patentteja vuonna 3 rekisteröineitä OSD:n jäseniä oli oikeutettu saamaan "Teknologian saavutuspalkinnon", yksi OSD:n jäsen palkittiin vuonna 2019 ensimmäisen kerran käyttöön otetun ja vuonna XNUMX tehdyn arvioinnin tuloksena määritellyllä Corporate Social Responsibility Project -alueella. riippumaton tuomaristo.

OSD:n jäsenten laadun ymmärtämisen, toimitusvarmuuden, teknologian kehittämisen osaamisen ja kilpailukykykriteerien puitteissa määrittämien "Achievement Awards" -palkintojen lisäksi toimittajateollisuuden yritykset, jotka ovat saaneet palkintoja luokissa "Teknologia ja innovaatio" ja " Osallistuminen kestävään kehitykseen” määritettiin myös.

Yritykset, jotka ovat oikeutettuja Export Achievement Award -palkintoon

Kolme OSD-jäsentä, joilla on eniten vientiä arvoltaan vuonna 2022;

Ford Automotive Industry Inc. (6,3 miljardin dollarin vienti)

Toyota Automotive Industry Turkey Inc. (3,4 miljardin dollarin vienti)

Oyak Renault Automobile Factories Inc. (2,5 miljardin dollarin vienti)

OSD-jäsen, jonka viennin kasvu oli suurinta arvon perusteella vuonna 2022;

Otokar Automotive and Defense Industry Inc. (40 % lisäys)

Yritykset, jotka ovat oikeutettuja teknologiaannostuspalkinnon saamiseen:

Mercedes Benz Turk A.S. (87 rekisteröityä patenttia)

Tofaş Turkish Automobile Factory Inc. (71 rekisteröityä patenttia)

Ford Automotive Industry Inc. (46 rekisteröityä patenttia)

Yritykset, jotka ovat oikeutettuja yhteiskuntavastuuprojektin palkintoon

Türk Tractor "Yksi merkki riittää" -projekti

Yritykset, joilla on oikeus saada Supply Industry Award -palkinto;

OSD-jäsenet, joiden tuotantokapasiteetti on alle 100 tuhatta:

Kale Oto Radytör San. ve Tic. Inc.

Sazcılar Otomotiv San. Käydä kauppaa Inc.

OSD-jäsenet, joiden tuotantokapasiteetti on yli 100 tuhatta:

TKG Autoteollisuus. ve Tic. Inc.

Kaikki OSD-jäsenet:

PİMSA Automotive Inc.

Teknologia- ja innovaatiopalkinto:

Coşkunöz Metal Form San. ve Tic. Inc. "Digitaalinen transformaatio ja tekniikan kehitystutkimukset"

Martur Fompak International “Asiakaskokemuksen parantaminen digitaalisen kaksoisoven ja lisätyn todellisuuden avulla”

Yritykset, joilla on oikeus saada kestävän kehityksen panos -palkinto;

Ak-Pres Automotive Inc.

Maxion Jantaş Jant Teollisuus ja kauppa. Inc.

Günceleme: 17/03/2023 14:19

Samanlaisia ​​mainoksia