Maataloustuotteiden vienti Egeanmeren viejäjärjestöiltä ylittää 5 miljardia dollaria

Eibistä valmistettujen maataloustuotteiden vienti ylitti miljardin dollarin
Eibistä valmistettujen maataloustuotteiden vienti ylitti miljardin dollarin

Vuonna 7, kun maailman hyödykekauppa supistui pandemian takia 2020 prosenttia, Egeanmeren viejäliittojen maataloustuotteiden vienti kasvoi 4 prosenttia. EİB: n maataloustuotteiden viejien vuoden 2019 raporttikorttiin kirjoitettiin 4 miljardin 922 miljoonan dollarin vienti.


Siemenetön rusina, kuivatut viikunat, tupakka, puuvilla, oliivit, oliiviöljy, vesiviljely, siipikarjanliha, munat, maitotuotteet, hunaja, tuoreet hedelmävihannekset, hedelmä- ja vihannestuotteet, muut kuin puumetsätuotteet, sitrushedelmät, unikonsiemenet, öljysiemenet ja mausteet. mukaan lukien monet maataloustilat, jotka kasvavat Egeanmeren alueella Turkin johtavassa tuotteiden ja eläintuotteiden viejissä, Egeli, joka vie ympäri maailmaa, voitti vuonna 2020 5 miljardia 98 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria valuuttaa Turkkiin.

Vuonna 7, kun maailman hyödykekauppa supistui pandemian takia 2020 prosenttia, Egeanmeren viejäliittojen maataloustuotteiden vienti kasvoi 4 prosenttia. EİB: n maataloustuotteiden viejien vuoden 2019 raporttikorttiin kirjoitettiin 4 miljardin 922 miljoonan dollarin vienti.

2020 miljardia 24 miljoonaa dollaria vuonna 369. Turkki vienti Maataloustuotteista puhuen viejät Egeli veivät 21 prosenttia tästä viennistä.

Arvioimalla Egeanmeren viejäliittojen maataloustuotteiden vientituloksia vuonna 2020 maatalousviikon takia, Egeanmeren viejäjärjestöjen puheenjohtajat totesivat, että heidän tavoitteena on lisätä Egeanmeren alueen maataloustuotteiden vientiä 2021 prosenttia vuonna 10 ja että ne pyrkivät saavuttamaan 2021 miljardin dollarin vientiluvun vuonna 5,5. . Egeanmeren maataloustuotteiden viejien yhteinen huolenaihe on kuivuus.

Pandemia lisäsi kiinnostusta luonnontuotteisiin

Korostaen, että Egeanmeren viejien ammattiliittojen maataloustuotteiden viejäyhdistykset ovat EIP: n ylpeä vuonna 2020, EIP: n varapuheenjohtaja ja Egeanmeren kuivahedelmien ja tuotteiden viejien liiton puheenjohtaja Birol Celep sanoi, että vuonna 2020 kiinnostus luonnontuotteita kohtaan lisääntyi pandemian vuoksi ja että heidän odotetaan tämän suuntauksen jatkuvan vuonna 2021. .

Todettiin, että kun vuonna 2020 kansainvälisiä matkoja, fyysisiä messuja ja kauppavaltuuskuntia ei voitu hyväksyä, he saavuttivat tavoitteensa digitaalisella markkinoinnilla toimimalla nopeasti ja sanoivat: "EIP: na järjestimme Dubain virtuaalisen alakohtaisen kauppaneuvoston ja The Fource virtuaaliset ruokamessut. Kiinasta tuontitavaramessuille ymmärsimme Turkin kansallisen osallistumisjärjestön. Tuottajamme tuottivat sitä, viejämme toimittivat Egeanmeren makuja kaikkialle maailmaan. Tämä menestys syntyi yhteisen työn tuloksena. Onnittelen kaikkia tuottajiamme ja viejiämme, jotka myötävaikuttivat tähän menestykseen. Pyrimme saavuttamaan suuremman menestyksen vuonna 2021. Äiti maalta ostamiemme ja auringonvalolla kuivattavien tuotteidemme kysyntä kasvaa, mihin emme lisää mitään. Luomutuotteemme näkevät myös enemmän kysyntää tässä prosessissa ”, hän sanoi.

Egeanmeren kuivattujen hedelmien ja tuotteiden viejien unioni, jonka Turkki on 846 miljoonaa dollaria ja jonka vienti muodostaa 60 prosenttia kuivien hedelmien viennistä, ilmaisee Celebi, aiheiden maatalousala on vuoden 2021 kuivuuden, vedenkulutuksen, resurssien tehokkaan käytön, maataloustuen, uusiutuvan energian asialistalla. yhteenvetona kestävyys, valvottu torjunta-aineiden käyttö.

Tuoreiden hedelmien ja vihannesten 54 vuoden ennätys pandemiassa romahti

Egeanmeren tuoreiden hedelmien ja vihannesten viejien yhdistyksestä (EYMSİB) tuli viennin kasvuennätys 2020 vientiyhdistyksen keskuudessa EİB: ssä 17 prosentin viennin kasvuvauhdilla vuonna 12 ja ylitti miljardin dollarin kynnyksen ensimmäistä kertaa 1 vuoden historiassaan viennin ollessa miljardi 39 miljoonaa dollaria.

Egeanmeren tuoreiden hedelmien ja vihannesten viejien yhdistyksen puheenjohtaja Hayrettin Uçak totesi, että tuoreiden hedelmien ja vihannesten vienti kasvoi 28 prosenttia 346 miljoonaan dollariin sekä hedelmä- ja vihannestuotteisiin; Hän totesi allekirjoittaneensa 12 miljoonan dollarin viennin 693 prosentin lisäyksellä ja pyrkivänsä viemään miljardin 2021 miljoonaa dollaria vuoteen 1 mennessä.

Vesiviljely ja eläintuotteet avattiin viimeisellä neljänneksellä

Turkin vesiviljely- ja eläintuotteet, Egeanmeren kalastuksen ja eläintuotteiden viejien unionin viennin johtaja, vuonna 2020, kun viennin tulos on ollut negatiivinen viimeisen vuosineljänneksen jälkeen, kasvanut 4 prosenttia viennistä on allekirjoittanut 984 miljoonan dollarin vientin.

Egeanmeren kalastus- ja eläintuotealan viejien yhdistyksen puheenjohtaja Bedri Girit totesi, että niiden tavoitteena on ylittää miljardi dollaria viennissä jatkamalla suoritustaan ​​vuoden 2020 toisella vuosipuoliskolla vuonna 2021. totesi, että siipikarjanliha- ja maitotuoteteollisuus sai vientiviisumin Kiinaan vuonna 1 ja että ne pyrkivät saamaan vientiluvan Kiinaan vuonna 2020.

Tupakka-ala noudatti horisontaalista suuntaa viennissä

Tupakkasektorin, joka on yksi Egeanmeren alueen perinteisistä vientituotteista, viennissä ilmeni horisontaalinen suuntaus vuonna 2020. Egeanmeren tupakka-alan viejäyhdistys jätti vuoden 60 tupakka-alalle, 2020 884 perheen toimeentuloon, ja valuuttamääräinen tuotto oli XNUMX miljoonaa dollaria.

Sen lisäksi, että tupakkatuotealan vienti Turkista on saanut valtiovarainministeriöltä 65,7 miljardin verotulot Turkin talouteen, merkittävä panos antaa mahdollisuuden osoittaa Egeanmeren tupakkatuotteiden viejien unionin presidentti Ömer Celal Umur asettanut miljardin dollarin vientitavoitteen vuonna 2021.

He juoksivat kohti tavoitetta kasviöljyn viennillä

Egeanmeren viljapulloiden, öljysiementen ja tuotteiden viejien järjestö, joka asetti vuoden 2020 alkaessa 500 miljoonan dollarin vientitavoitteen, paransi vientiä 14 prosenttia ja saavutti 505 miljoonaa dollaria. Kasviöljysektori, joka kasvatti vientiä 2020 prosenttia vuonna 50, otti leijonanosan viennistä 260 miljoonaa dollaria.

Koska unikonsiemenet, jotka ovat yksi tärkeimmistä vientituotteista, eivät ole määrittäneet Intian tuontikiintiötä, Egeanmeren palkokasvien öljysiementen ja tuotteiden viejien liiton presidentti Mustafa Pref, joka totesi, että unikonsiementen vienti ei alkanut kaudella 2020, sanoi, että kauppaministeriön aloitteet jatkuvat ja vienti alkaa vuonna 2021 Hän totesi odottavansa viennin kasvavan 2021 prosenttia vuonna 10.

Oliiviöljyn ja oliiviöljyn lisääntyvä kysyntä tarjoaa hyvät mahdollisuudet

Egeanmeren oliivi- ja oliiviöljyn viejät ry ansaitsi 2020 miljoonaa dollaria ulkomaan valuutassa vuonna 160. Egeanmeren alue, oliivien ja oliiviöljyn tuotanto- ja vientijohtaja Turkissa.

Egeanmeren oliivi- ja oliiviöljyn viejien yhdistyksen puheenjohtaja Davut Er totesi, että heillä oli menestyvämpi vuosi syötäväksi tarkoitettujen oliivien viennissä, ja sanoi: "Tuotteidemme kysyntä kasvaa joka vuosi ympäri maailmaa. Tässä suhteessa tämä nouseva trendi tarjoaa parempia mahdollisuuksia. Oliiviöljy, terveyttä parantava eliksiiri, on edelleen tuote, jota kaikki kuluttajat etsivät, erityisesti pandemian takia. Ainoa ongelmamme on ilmaston lämpenemisestä johtava lisääntyvä kuivuus, ehkä se voi aiheuttaa negatiivisuutta tulevina vuosina ”.

Muun kuin puuntuotteiden kasvu 14 prosenttia

Kun pandemia lisäsi luonnontuotteiden kysyntää, muiden kuin puutuotteiden vienti kasvoi 14 prosenttia. Egeanmeren huonekalupaperin ja metsätuotteiden viejien yhdistyksen puheenjohtaja Cahit Doğan Yağcı totesi, että muut kuin puiset metsätuotteet kasvoivat vuonna 2020 90 miljoonasta dollarista 103 miljoonaan dollariin.

Sanomalla, että "Unionin toiminta-alueeseen kuuluvien ei-puisten metsätuotteiden, kuten timjamin, laakerin, salvian ja rosmariinin, kysyntä kasvaa päivittäin", Yağcı sanoi: "Huolimatta maailmankaupan vähenemisestä, 13 prosenttia timjamista, 8 prosenttia laakerinlehdistä, 26 prosenttia lääkekasveista. Saimme aikaan 30 prosentin kasvun rosmariinissa ja 38 prosentin kasvun lehmien viennissä. Luonnontuotteiden kiinnostuksen lisääntyessä uskomme, että muiden kuin puutuotteiden vienti kasvaa edelleen vuonna 2021. Tavoitteenamme on ylittää vientiluvut vähintään 10 prosenttia. Tämän tarpeen täyttämiseksi tärkein asia on varmistaa tuotteidemme kestävä ja korkealaatuinen toimitus ja vienti lisäarvona ”.

Saksasta, USA: sta ja Yhdistyneestä kuningaskunnasta tuli maataloustuotteiden kolme parasta

Egeanmeren viejäliittojen vuonna 2020 toteuttamassa maataloustuotteiden viennissä Saksa sijoittui ensimmäiselle sijalle 446 miljoonalla dollarilla. Vaikka Yhdysvallat piti parempana Egeanmeren makua, 394 miljoonaa dollaria, 363 miljoonaa dollaria maataloustuotteita vietiin Egeanmeren alueelta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan. Alankomaat, 282 miljoonaa dollaria, Italia sijoittui maataloustuotteiden kysyntään 271 miljoonalla dollarilla.

Muut kymmenen parhaan joukkoon kuuluvat maat ovat; Venäjä 10 miljoonalla dollarilla, Iran 255 miljoonalla dollarilla, Irak 172 miljoonalla dollarilla, Saudi-Arabia 162 miljoonalla dollarilla ja Ranska 131 miljoonalla dollarilla. Niiden maiden lukumäärä, joihin maataloustuotteita viedään Egeanmeren viejien liitoista; Se kirjattiin nimellä 130.

Siemenetön rusina johtava tuote

Egeanmeren viejien liittoilta vietävistä maataloustuotteista siemenettömät rusinat tuottivat korkeimman valuutan tuoton 462 miljoonalla dollarilla. Egeanmeren kalastus- ja eläintuotealan viejien unionissa kalastuksen viejät allekirjoittivat yhteensä 741 miljoonan dollarin viennin, kun taas 424 miljoonaa dollaria kalanvientiä vietiin tuoretta, 198 miljoonaa dollaria fileitä ja 55 miljoonaa dollaria pakastettua. Egeanmeren alue ansaitsi 267 miljoonaa dollaria lehtitupakan viennistä, 260 miljoonaa dollaria kasviöljyn viennistä, 221 miljoonaa dollaria suolakurkkua viennistä, 200 miljoonaa dollaria kuivatuista viikunoista.


sohbet

Ole ensimmäinen, joka kommentoi

Yorumlar

Liittyvät artikkelit ja mainokset