BTS: n jäsen protestoi maanpakolaisten TCDD: n päämajassa

bts jäsen maanpaossa tddd pääosasto protestoitiin hänelle
bts jäsen maanpaossa tddd pääosasto protestoitiin hänelle

Unioni painosti TCDD: n pääosaston edessä Uncar Karadağia, joka on Yhdistyneen liikenteen työntekijöiden liiton jäsen ja toimii varajohtajana TCDD: n 3. piirin johtokunnassa Izmirin liikenteen ja asemien hallinnan palveluosasto.


BTS: n presidentin Hasan Bektaşin lukema lehdistötiedote on seuraava;

Rautatiemme, jotka perustettiin tarjoamaan kuljetuspalveluita maassamme 164 vuotta sitten, ovat tuoneet sivilisaation minne vain menivät tarjoamalla kuljetuspalveluita. Asemien ja asemien ympärille muodostettiin kyliä, kaupunkeja ja tasavallan julistuksen myötä niillä oli tärkeä rooli maamme kehityksessä. Lyhyesti; Kuten Gazi Mustafa Kemal sanoi, "Vauraus ja Umran kiertävät rautateitä."

Valitettavasti tämä arvokas instituutio on alkanut rappeutumisprosessissa 1950-luvulla, ja 2000-luvun alusta lähtien AKP: n hallituksen kanssa on muistettu ehdottomia nimityksiä, poliittisia kaadereita ja maanpakolaisia ​​viime päivinä niiden onnettomuuksien lisäksi, jotka alkoivat ja jatkuivat kiihtyneellä juna-onnettomuudella. .

164-vuotisen historiansa viimeisen 20 vuoden aikana, etenkin niiden säädösten kanssa, jotka aiheuttivat TCDD: n hajoamisen vapauttamisen nimissä, johdon lähestymistapa, joka oli vääristynyt tavalla, jota se ei ansainnut, aiheutti vahinkoa liiketoiminnan rauhalle etenkin viimeaikaisten sovellusten kanssa.

Tänään meillä on edessään yksi AKT: n hallituksen ja Memur-Senin ohjeita noudattavien TCDD-byrokraattien syrjivistä, mielivaltaisista, tinkimättömistä ja henkilöstöä koskevista vaiheista.

Yhtiömme jäseneksi kuulunut Ünal Karadağ, joka toimii apulaispäällikkönä Izmirin TCDD: n 3. alueen johtokunnassa, liikenteen ja asemien hallinnan palveluosasto, karkotettiin Malatyaan nimellä ns. Kierto.

On selvää, että tämä maanpaossa pelotettiin unioniamme ennen jäsenemme Ünal Karadağia.

Kaikkien tulisi tietää hyvin, että Ünal Karadağin maanpakolaispäätös tehtiin huoneissa, joissa Memur-Sen markkinoi työntekijöitä sosiaalisopimuksissa.

On enemmän kuin epäoikeudenmukaista vain karkottaa ahkera ihminen, jolla ei ole muuta syytä kuin ammattiyhdistyminen, samoin kuin hänen perheensä, jota väliaikainen velvollisuus on johtanut, koska se ei ole ollut julkinen ja ei täytä nimittämisehtoja.

Me etenkin viimeisessä prosessissa; Erityisesti TCDD: n liikenteen ja asemanhallinnan osaston toteuttama henkilöstöpolitiikka

Rautateille osoittamattomien toimeksiantojen lainvastaisuus,

TCDD: n jakautuminen kahteen osaan infrastruktuurin ja junahallintana,

Çorlu- ja Marşandiz-junaonnettomuuksien todelliset syyt,

Rautateille kuuluvien kiinteistöjen vetäytyminen

Lopettaa sovellukset, jotka uhkaavat työterveyttä ja -turvallisuutta,

Ja jaoimme mielipiteemme ja arviomme monista asioista toimielimen virkamiesten, lehdistön ja yleisön kanssa.

Nykyään rautateistä, jotka hyväksytään maailman turvallisimmaksi kuljetusjärjestelmäksi, on tullut järjestelmäksi, jota kansalaisten on käytettävä pelkoon TCDD: n johtoon tulevien byrokraattien päätösten ja käytäntöjen seurauksena.

Nykyään johtamismalli on vastuussa katastrofeista, jotka aiheuttivat kymmenien kansalaisten kuoleman ja satojen loukkaantumisten, Pamukovosta Tavsanciin, Corlusta Marşandiziin.

Olemme todistaneet jo pitkään, että ammattiliiton jäsenet ja johtajat on nimitetty ehdoitta ja että monet ylimmän tason johtajat ovat yhä kiistanalaisempia.

Seuraamme innokkaasti niiden ihmisten nimittämistä, joilla ei ole vähäisempää tietoa rautatieyrityksestä, vain poliittisten motiivien avulla.

Kun sanomme, että rautatiet ovat laitos, joka tulisi muistaa tieteen, ansioiden ja kokemuksen suhteen, todistamme tekemämme nimittämättömiä tapaamisia itsepäisellä, epätieteellisellä lähestymistavalla.

TCDD-hallinta; Se, että se häiritsee organisaatiomme alhaisinta tasoa jättämällä lait ja asetukset huomiotta, osoittaa tämän holtittaisuuden laajuuden.

Liitto BTS; Suojaten jäsentensä oikeuksia ja etuja hän seisoi paikassa, jossa hän teki todellista unionismia ja kamppaili rautateiden kehittämisen puolesta tätä rautateiden kielteistä kuvaa vastaan, kun hän tarvittaessa esitteli mielipiteitään ja ehdotuksiaan rakentavalla tavalla tapaamisissaan laitoksen päälliköiden kanssa ja varoitti virheistä ja lehdistöstä tässä yhteydessä. Hän jakoi rohkeasti tiedotusvälineiden kautta unionimme lähestymistavat.

Vaikka BTS on KESK: n kunniajäsen, julkisten työntekijöiden todellinen ääni, se on vuosikymmenien historiaa edustava liitto, joka on Kansainvälisen kuljetustyöntekijöiden liiton (ITF) ja Euroopan liikenteen työntekijöiden liiton (ETF) jäsen.

Tähän mennessä olemme kohdanneet monia hyökkäyksiä unioniamme ja jäseniämme vastaan. Hän jatkoi kuitenkin taistelua vastustamatta jokaista hyökkäystä, astuessaan askel taaksepäin oikein osaamastaan ​​kohdasta ja tuli puolustamaan linjaa, joka ei epäröinyt osoittaa solidaarisuutta kaikenlaisille virheille kaikilla elämänaloilla, kansallisesti ja kansainvälisesti.

Haluamme kaikkien tietävän, että he torjuvat tämän hyökkäyksen samalla päättäväisyyden ja solidaarisuuden tunnuksella.

Kun ammattiliitto oli karkottanut jäsenemme, emme ottaneet askelta ongelman ratkaisemiseksi kokouksissa, jotka pitimme TCDD: n pääjohtajan ja TCDD: n liikenteen ja asemien hallinnan osaston apulaispäällikön kanssa, ja seisoimme tämän laittoman toimeksiannon takana rotaation nimellä. TCDD: n pääosasto tekee rikoksen suorittamalla tämän operaation lakien ja asetusten vastaisesti.

Soitamme jälleen täältä. Pyydämme kaupan peruuttamista luopumalla tästä virheellisestä sovelluksesta mahdollisimman pian. Muutoin ammattiliitto tekee rikosvalituksen tämän lainvastaisen käytännön vastuusta ja on tiedettävä, että jatkamme pyrkimyksiämme ja järjestämme toimia ja toimintaa laillisella pohjalla.Rautatieuutisia

Ole ensimmäinen, joka kommentoi

Yorumlar