Euraasian tieprotokolla allekirjoitettu

eurasian tieprotokolla allekirjoitettu
eurasian tieprotokolla allekirjoitettu

Izmitin kunta, kulttuurireittien yhdistys ja KYÖD allekirjoittivat ön alustavan pöytäkirjan Kocaelin Euraasian teiden rakennusalan bulunanille, jolla on 1700: n vuotuinen historia.

Izmitin kunta, kulttuurireittien yhdistys ja KYÖD ovat allekirjoittaneet ”Kocaeli Eurasian Road Worksin alustavan pöytäkirjan tielle, joka kulkee Italiasta Barista, jolla on 1700: n vuotuinen historia, Antalyan Demren piiriin ja kulkee Izmitin läpi. Izmitin pormestari Fatma Kaplan Hürriyet, kulttuurireittien yhdistyksen presidentti Kate Clow, yhdistyksen edustaja Hüseyin Eryurt, yhdistyksen hallituksen jäsenet ja KYÖD: n presidentti Didem Turan olivat läsnä allekirjoitustilaisuudessa, joka pidettiin kunnan palvelurakennuksen viranomaisten kokoussalissa.

Matkailukaupunki İZMİT

KYÖD: n presidentti Didem Turan kertoi ensimmäistä kertaa allekirjoitustilaisuudessa, että orum on mielestäni Euraasian tien projekti erittäin hyvä projekti matkailun ja kulttuurin kannalta. Uskomme, että se auttaa edistämään Izmit-turismikaupungin ajatusta. Kiitämme Izmitin kuntaa ja kulttuurikamarien liittoa heidän panoksestaan ​​ja tuestaan. "

KULTTUURINEN INTEGROINTI TARJOA

Jälkeenpäin puhuessaan Kulttuurireitit ry: n puheenjohtaja Kate Clow sanoi: um Olen erittäin onnellinen ollessani Izmitissä. Olin erittäin iloinen nähdessäni niin paljon viheralueita kaupungissa, joka on lähellä Istanbulia. Aloitimme tämän projektin Ranskassa. Tämän sopimuksen mukaan ajattelimme reittiä Istanbulista Balkanin kautta Istanbuliin ja Izmitistä ja Izmitista Antalyaan. Tämä ei ole helppo projekti. Kunnat ovat erittäin tärkeitä näissä hankkeissa. Tällä tiellä on 42in kunta. Toistaiseksi 6 kunta on osallistunut tähän projektiin. Izmitin kunta oli mukana tässä hankkeessa. Näiden hankkeiden avulla kulttuurinen integraatio varmistetaan. ”

OSALLISTUMINEN IZMITIN HISTORIAAN

Lopuksi Izmitin pormestari Fatma Kaplan Hürriyet sanoi, bir Se on tärkeä hanke. Erityisesti olemme kuulleet meistä onnellisia olla osa kulttuuria tien rekisteröidään Turkissa. Mielestämme se on arvokas projekti kaupungillemme. Alkaen Italiasta ja ulottuaan Izmitiin, tämä projekti tuo lisäarvoa Izmitille kansainvälisessä ympäristössä. Uskon, että se vaikuttaa etenkin historialliseen merkitykseen. Se myötävaikuttaa historialliseen kulttuuriperintöömme. Pidän Izmitin historiasta erittäin paljon ja sanon tämän joka kerta. "

LIITTYY YHTEISEEN KOKOUKSEEN

Lopuksi presidentti Hürriyet sanoi: »Uskon, että kaunis historia, kulttuuri ja yhteisvastuu johtavat kaupunkien ja maiden yhteiseen kokoukseen projektin valmistuttua. Se on arvokas projekti, joka sisältää monia kuntia ja yhdistyksiä. Uskomme, että se myötävaikuttaa kaupunkimme matkailuun ja historiaan. ”

MITÄ EURASIA-TIETO on?

Kansalaisyhteiskunnan vuoropuheluohjelman 5, jota rahoittaa Euroopan unioni, hankintaviranomainen on keskusrahoitus- ja sopimusyksikkö ja toteuttaa Turkin tasavallan ulkoministeriön EU: n puheenjohtajavaltio. Yksi hankkeista, joille oli oikeus saada avustuksia tämän ajanjakson aikana, oli Yürüyüş-kävely Euraasian tien proj -hankkeessa. Hakijakulttuurireittiyhdistys (KRD) toteuttaa tämän hankkeen yhteistyössä Italiassa sijaitsevan Via Francigena -yhdistyksen (EAVF) ja Kreikan ympäristön jäljitysyhdistyksen (TYE) kanssa. Via Egnatia -säätiön (Alankomaat), Sultans Road -säätiön (Alankomaat), Bursa Nilüferin kunnan, Izmitin kunnan, Edirnen kunnan ja Puglian aluekunnan kanssa Italiassa ovat mukana hankkeeseen osallistuvia instituutioita. Hankkeessa, joka aloitettiin huhtikuussa 2019 ja jatkuu yhden vuoden ajan, yhteislaitokset hakevat rekisteröintiä Euroopan neuvoston kulttuurireittinstituutiin, joka on uusi retkeilyreitti, joka tunnetaan nimellä Euraasian tie ja joka ulottuu Barista, Italiasta, Demre-alueeseen Antalyassa. Tämä Luxemburgissa sijaitseva instituutti on Euroopan neuvoston elin, jolla on valtuudet rekisteröidä temaattiset kaukomatkat ja muut kulttuurireitit ”Euroopan kulttuurireitiksi”. Jos sertifiointi prosessi tapahtuu, Euraasian reitin pituus on yli noin 5000 km Turkin ensimmäinen rekisteröity, ja Euroopan kulttuuria on kaikkein pitkän matkan kansainvälisiä reittejä.

Nykyinen rautatiehuutokauppojen aikataulu

Sal 15

Ostotarjous: Siivouspalvelu

Lokakuu 15 @ 10: 00 - 11: 00
Tietoja Levent Elmastaş
RayHaber toimittaja

Ole ensimmäinen, joka kommentoi

Yorumlar

Tämä sivusto käyttää Akismetiä roskapostin vähentämiseksi. Lue, miten kommenttitietosi käsitellään.