Puheenjohtaja Soyer-pedaalit näkövammaisille

Presidentti Soyer polkee näkövammaisten kanssa
Presidentti Soyer polkee näkövammaisten kanssa

İzmirin metropolialueen kunnanjohtaja Tunç Soyer tapasi İzmirissä vammaisten oikeuksien alalla toimivan Eşpedal-yhdistyksen tukeakseen kestävää liikennepolitiikkaa eurooppalaisen liikkuvuusviikon aikana.

Eşpedal-yhdistyksen Eş European Mobility Week Eş: n puitteissa se järjesti tandem-polkupyörän ”kumppanuudeksi vammaisille ja muille kuin vammaisille. İzmirin pormestari Tunç Soyer osallistui myös tapahtumaan. Presidentti Tunç Soyer ja Eşpedalin puheenjohtaja Saldıray Altındağ polkevat İzmir Konak -aukiosta Cumhuriyet-aukiolle kahden hengen polkupyörillä.

EU: n edustusto Turkkiin Lehdistö Tiedotusyksikkö johtaja Maria Kanellopoulo osallistui myös polkupyörän paraati. Eşpedalin puheenjohtaja Saldıray Altındağ, joka kiitti presidentti Tunç Soyeria, sanoi, että Eşpedal on yhdistys, joka ylittää vammaisten ja esteettömien henkilöiden väliset etäisyydet yhdessä. Altındağ selitti, että tapahtuma johtui ideasta, jonka mukaan näkövammaiset ajavat polkupyöriä näillä polkupyörillä, nimeltään “tandem ve” ja jotka on suunniteltu kahdelle ihmiselle käyttämään polkupyöriä koordinoidusti. Altındağ kertoi: ”Järjestämme kaupunkikierroksia ja kaupunkienvälisiä retkiä kokoamalla yhteen pyöräilijäystävämme, joilla on korkea pyöräilykyky, vastuulliset pyöräilijäystävät ja näkövammaisten ystävät tandempolkupyörillä. Koemme luontoa yhdessä tekemällä retkeilymatkoja. ” Pormestari Soyer totesi, että tällainen toiminta teki hänestä erittäin onnelliseksi, ja sanoi: iz Järjestämme kattavamman toiminnan mahdollisimman pian ”.

Tietoja Levent Elmastaş
RayHaber toimittaja

Ole ensimmäinen, joka kommentoi

Yorumlar

Tämä sivusto käyttää Akismetiä roskapostin vähentämiseksi. Lue, miten kommenttitietosi käsitellään.